Korzystanie z serwisu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystywanie plików cookie przez serwis.
Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
 
OpisPrzeciwwskazaniaGaleriaCennik

Suche igłowanie

Suche igłowanie - dry needling - fizjoterapia inwazyjna

Suche igłowanie - igłoterapia "sucha' to forma mechanicznej stymulacji tkanek narządu nerwowo - mięśnniowo - szkieletowego  bez iniekcji, wykonywana poprzez wprowadzenie i manipulowanie cienką ( np. 0,012 ) pełną igłą w obrębie tkanki skórnej, podskórne, okołonerwowej, mięśniowej i łącznej.

Fizjoterapia inwazyjna - tak jak z definicji wynika fizykoterapia - sprowadza się do zastosowania czynników fizykalnych w celu wywołania reakcji organizmu na ich działanie i doprowadzenie do pążądanych zmian biofizycznych ( na poziomie: komórkowym, tkankowym, narządowym czy ogólnoustrojowym) oraz wynikających z tego efektów terapeutycznych (klinicznych).

Z punktu widzenia pracy z igłami, najważniejszym elementem są włókna a nie same komórki.

Włókna są to komórki tkanki łącznej, które wytwarzają dwa rodzaje włókien: kolagenowe oraz elastyczne. Ich rozkład zmienia się w zależności od rodzaju tkanki łącznej (oba typy włókien są formowane z protein składajacych sie z długich łańcuchów peptydowych). Włókna kolagenowe są elastyczne i charakteryzuje je wysoka wytrzymałość na rozciąganie.

Kolagen typu I to najabardziej powszecheny rodzaj kolagenu i składa się na niego około 90% całego kolagenu znajdującego sie w organizmie człowieka. Typ ten kolagenu znajdziemy w skórze właściwej, kosciach, ścięgnach, torebkach narządów wewnetrznych a także powięzi. Fibryle łączą się w grube pęczki, nadajac tkance łącznej wysoką wytrzymałość na rozciąganie 500-1000 kg/cm2.

Kolagen typu II jest głównym składnikiem chrząstki a jego włókna są delikatniejsze.

Kolagen typu III lub włókna siateczkowate mają wąską średnicę i nie łączą się w pęczki. Są ułożone w siatkowaty wzór i stanowią rusztowanie dla elementów komórkowych tkanek i narządów. Ten typ  kolagenu znajdujemy również na granicy nabłonka, w tkance łącznej luźnej i wokół komórek tłuszczowych, małych naczyń krwionośnych, nerwów, ściegien i wewnątrz mięśniowej tkanki łącznej. Kolagen typu III to właśnie te włókna zostają wydzielone jako pierwsze podczas rozwoju wszystkich rodzajów tkanki łącznej i w czasie tworzenia nowej tkanki łącznej - jak to ma miejsce w pzrypadku powstawania blizny.

Kolagen typu IV tworzy raczej sięć niż fubryle i jest fundamentalnym komponentem blaszki podstawnej nabłonka.

Włókna elastyczne sącieńsze od kolagenowych i układają się w rozgałęziające się wzory, tworząc trójwymiarowa sieć. Dzięki nim tkanki mają zdolność radzenia sobie z rozciąganiem oraz rozszerzaniem, są również przetkane włóknami kolagenowymi w celu ograniczenia rozciągania i zapobiegania rozerwaniom. Włókna elastyczne składaja się z dwóch komponentów elastyny i fibryliny.

Elastyna jest białkiem spokrewnionym z kolagenem, zwija się w nieregularny sposób. Elastyna w połaczeniu z kolagenem tworzy tkankę łączną, do której zalicza sie wszystkie ścięgna, więzadła oraz powięzi.

Fibrylina w rozwoju tkanki elastyczne pojawia się przed elastyną i wydaje się pełnić rolę struktury organizujacej.

Tkanka podskórna czyli powięż powierzchowna tworzy trzecią warstwę skóry. Jest nazywana powięzią podściółkową, hipodermą lub tłuszczową. Jest najbardziej zewnętrzną powięzią ciała.Jej granicę stanowią skóra właściwa i powięź głęboka. Zbudowana jest z luźnej, nieregularnej tkanki łącznej i zawiera sporą ilość tkanki tłuszczowej, zmiennie w zależności od okolicy ciała. Owe komórki tłuszczowe powięzi powierzchownej są podzielone włóknami kolagenowymi na komory i płaciki są połączone ze skórą właściwą oraz powięzią głęboką. Powięź powierzchowna jest bardzo unaczyniona.

Funkcje powięzi powierzchownej to przede wszystkim zdolność magazynowania energii, stanowi także ochrone machaniczną tkanek które otacza. Tworzy izolacje cieplną oraz przesuwalność skóry wzgędem powięzi głębokiej. Powięź stanowi system komunikacji - czucie głębokie.

Sprawne funkcjonowanie powięzi powierzchownej jest nieodłącznie związane z metabolizmem tkankowym, sprawnym układem naczyniowym i wymianą substancji komórkowych.

Powstanie tkanki bliznowatej jest częstym powodem zaburzeń funcji powięzi.

  • opryszczka
  • zakażenia bakteryjne
  • atopowe i łojotokowe zapalenie skóry
  • ciąża i karmienie piersią
  • brodawki znamiona
  • stosowanie retinoidów
  • fototerapie

 

blizny  od 200 zł
   

Cena brutto: od 200.00 do 600.00
<< powrót